Érzelmi elkerülés

2025.04.08

Talán te is észrevetted már magadon, hogy időnként inkább elkerülsz bizonyos érzéseket. Ez teljesen természetes, hiszen ki szeretne szándékosan szembenézni a fájdalommal, félelemmel, szomorúsággal vagy bármilyen más negatív érzéssel? Az érzelmi elkerülés azonban többet árt, mint amennyit használ, még akkor is, ha rövid távon úgy tűnik, megkönnyebbülést hoz.

Az érzelmi elkerülés (egyfajta hárítás) lényegében azt jelenti, hogy próbálod elkerülni vagy elnyomni a benned levő kellemetlen érzéseket. Ez történhet úgy, hogy belemerülsz a munkádba, túl sok időt töltesz a képernyő előtt, vagy tudatosan kerülöd azokat a helyzeteket, amelyek felkavaróak lehetnek. Még az is lehet, hogy akár ki is mondod magadnak vagy a közvetlen környezetednek, barátaidnak: "Nem akarok erről beszélni…, majd elmúlik." De mi történik akkor, ha állandóan ezt teszed? Az érzelmeid nem tűnnek el attól, hogy igyekszel elhessegetni vagy elnyomni őket – valójában csak a feszültséget halmozod fel magadban. Az érzelmi elkerülés olyan, mint egy tömött szekrény: minél több dolgot gyűrsz bele, annál valószínűbb, hogy egyszer minden kiborul.

A kutatások azt mutatják, hogy az érzelmek elkerülése hosszú távon szorongást, depressziót és testi problémákat okozhat. Ha nem engeded meg magadnak, hogy megéld a fájdalmadat, az olyan, mintha az érzelmi sebeidet folyamatosan takargatnád ahelyett, hogy inkább hagynád begyógyulni őket; ráadásul az elkerülés akadályozza, hogy kapcsolatba kerülj a belső életed valódi mozgatórugóival, ami miatt valóban elveszítheted a kapcsolatot önmagaddal. Arról nem is beszélve, hogy az érzelmi elkerülés nem csak rád van hatással, hanem a kapcsolataidra is. Ha sohasem, vagy csak nagy ritkán osztod meg az érzéseidet a környezeteddel, azzal akadályozhatod a kapcsolódásaidban kialakuló intimitást, a közelség és a bizalom megélésének a lehetőségét.

Mit tehetsz az érzelmi elkerülés ellen? Először is, engedd meg magadnak, hogy megéld az érzéseidet. Ha szomorú vagy, hagyd magad szomorúknak lenni. Ha haragszol, éld meg ezt az érzést anélkül, hogy bűntudatot éreznél miatta. A negatív érzelmek, ha nem akarod elfedni őket vagy nem ragaszkodsz hozzájuk túlságosan, nem tartanak örökké; épp ellenkezőleg, minél inkább elfogadod őket, annál gyorsabban elcsitulnak. Egy másik fontos lépés, hogy próbálj meg új perspektívából ránézni az érzéseidre. Mit tanítanak neked? Az érzelmek gyakran jelzőfények, amelyek megmutatják, mi fontos számodra, vagy hol van szükség változtatásra. Ha meghallgatod ezeket a jelzéseket, közelebb kerülsz önmagadhoz és ahhoz az élethez, amelyet valóban élni szeretnél.

Ne feledd, hogy az érzelmek nem ellenségek. Nem kell elmenekülnöd előlük, hiszen hozzád tartoznak, belőlük épülsz. Ha hajlandó vagy szembenézni velük, észre fogod venni, hogy még a legnehezebb pillanatok is magukban rejtik a lehetőséget a gyógyulásra és a növekedésre.